E-faktury: Minął czas planowania, nadszedł czas aktywnego działania
Ze względu na kilkukrotnie przesuwany przez Ministerstwo Finansów termin wprowadzenia obowiązkowych e-faktur, wiele podmiotów wstrzymywało się z rozpoczęciem przygotowań do nowego wymogu i nie podjęło jeszcze żadnych konkretnych działań w tym kierunku.
Tymczasem miesiąc temu opublikowany został nowy projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowe e-fakturowanie. I zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Finansów ma on, co do zasady, odzwierciedlać docelowy kształt tego rozwiązania, bo – odwołując się do wypowiedzi przedstawicieli ustawodawcy – nie są przewidywane już inne zmiany, które wymagałyby zmiany ustawy o VAT. Nie oznacza to jednak, że zmian nie będzie. Przeciwnie – nie została jeszcze opublikowana finalna wersja schemy XSD, co otwiera furtkę do wprowadzenia kolejnych zmian – często mniej istotnych, o bardziej technicznym charakterze. Przy czym należy pamiętać jeszcze o planowanych zmianach na szczeblu unijnym, w ramach inicjatywy ViDA.
Nasuwa się jednak pytanie, czy pomimo ryzyka kolejnych zmian przepisów, niepewności co do kształtu finalnej schemy oraz istotnych uwag, zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych, ale nieuwzględnionych przez Ministerstwo Finansów, firmy mogą sobie pozwolić na dalsze zwlekanie z przygotowaniami?
W wersji dobrowolnej podatnicy mogą korzystać z e-fakturowania już od początku 2022 roku. Ci, którzy mają już techniczną możliwość wystawiania i odbierania faktur w nowym formacie, najczęściej korzystają z niej sporadycznie, po to, by przetestować to rozwiązanie pod kątem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta