Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyrkularna rewolucja musi przyspieszyć

20 kwietnia 2023 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Tylko 8,6 proc. materiałów zużywanych w gospodarce trafia do recyklingu po przejściu całego cyklu życia
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Tylko 8,6 proc. materiałów zużywanych w gospodarce trafia do recyklingu po przejściu całego cyklu życia

Biorąc pod uwagę niewielkie tempo zmian w zakresie gospodarki odpadami, tak w Polsce, jak i na świecie, należałoby zdwoić wysiłki na rzecz tworzenia obiegu zamkniętego.

Łatwo powiedzieć, znacznie trudniej zrobić. Jak szacują autorzy raportu „Circularity Gap Report 2022”, co roku do globalnej gospodarki „wstrzykiwane” jest 100 miliardów ton nowych materiałów. A z tego jedynie 8,6 proc. po przejściu całego cyklu – od wytworzenia po ręce odbiorcy końcowego, przeważnie konsumenta – trafia do recyklingu, a zatem zamkniętego obiegu. Owa luka (gap) z tytułu raportu wynosi zatem niemalże 92 proc. globalnego wytwórstwa wszelkiego typu. Zaległości do odrobienia są zatem potężne i w oczach wielu sceptyków są właściwie nie do przezwyciężenia w przewidywalnym horyzoncie czasowym.

Z drugiej strony gra jest warta świeczki. Eksperci Światowego Forum Gospodarczego (WEF), organizatora słynnych konferencji w szwajcarskim Davos, przekonują, że proces transformacji gospodarki w stronę obiegu zamkniętego mógłby przynieść światowej ekonomii zyski sięgające 4,5 biliona dolarów już w perspektywie 2030 roku.

Globalna mobilizacja

„Systemowa zmiana jest możliwa. Skuteczne modele cyrkularne działają w wielu rozmaitych sektorach gospodarki i miejscach na świecie” – twierdzą eksperci WEF. Wskazują, że implementacja kluczowych elementów z tych branż i lokalizacji mogłoby w ciągu dekady podwoić zasięg i wyniki istniejącego już dziś w tym 8,6-proc. zalążku obiegu zamkniętego.

Pierwszym krokiem na tej drodze byłoby zainicjowanie szeroko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12551

Wydanie: 12551

Spis treści
Zamów abonament