Przez umowę z firmą preferencji dla programisty nie będzie
W przypadku obowiązywania pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - twórcą wykonującym programy komputerowe zasad nabywania do niego praw majątkowych, nie ma możliwości zastosowania 50 proc. kosztów.
Sprawia dotyczyła odmowy stwierdzenia nadpłaty w PIT za 2014 r. i 2015 r. oraz umorzenia postępowania o jej stwierdzenie za 2016 r. A spór sprowadzał się do tego czy spółka jako płatnik miała możliwości zastosowania do części wynagrodzenia za pracę twórczą niektórych swoich pracowników 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. A w konsekwencji czy była uprawniona do uzyskania nadpłaty w PIT za lata 2014 i 2015. Fiskus uznał, że nie. Co potwierdził najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, a ostatecznie także Naczelny Sąd Administracyjny.
Oddalając skargę kasacyjną spółki NSA przypomniał, że co do zasady koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy określa się według ryczałtów kwotowych wskazanych w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT. Jednakże przychody uzyskiwane z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami mogą być określane pod pewnymi warunkami według innych zasad. Określa je art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, który stanowi lex specialis wobec zasady generalnej.
Dlatego tylko w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta