Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez umowę z firmą preferencji dla programisty nie będzie

24 maja 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W przypadku obowiązywania pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - twórcą wykonującym programy komputerowe zasad nabywania do niego praw majątkowych, nie ma możliwości zastosowania 50 proc. kosztów.

Sprawia dotyczyła odmowy stwierdzenia nadpłaty w PIT za 2014 r. i 2015 r. oraz umorzenia postępowania o jej stwierdzenie za 2016 r. A spór sprowadzał się do tego czy spółka jako płatnik miała możliwości zastosowania do części wynagrodzenia za pracę twórczą niektórych swoich pracowników 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. A w konsekwencji czy była uprawniona do uzyskania nadpłaty w PIT za lata 2014 i 2015. Fiskus uznał, że nie. Co potwierdził najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, a ostatecznie także Naczelny Sąd Administracyjny.

Oddalając skargę kasacyjną spółki NSA przypomniał, że co do zasady koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy określa się według ryczałtów kwotowych wskazanych w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT. Jednakże przychody uzyskiwane z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami mogą być określane pod pewnymi warunkami według innych zasad. Określa je art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, który stanowi lex specialis wobec zasady generalnej.

Dlatego tylko w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12578

Wydanie: 12578

Spis treści
Zamów abonament