Czy zwykłe zaniedbanie wystarczy, aby ukarać podatnika sankcją
W obecnym stanie prawnym polskie organy podatkowe dysponują narzędziem, dzięki któremu mogą dotkliwie karać podatników zaniżających swoje zobowiązania w podatku od towarów i usług lub zawyżających korzyści podatkowe.
Chodzi o przepisy art. 112b i 112c ustawy o VAT, które umożliwiają nałożenie na podatników tzw. sankcji VAT, czyli dodatkowego zobowiązania podatkowego, gdy popełnią błędy w rozliczeniach, których skutkiem będzie zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie korzyści podatkowej (tj. kwoty zwrotu lub kwoty VAT naliczonego do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe). Standardowo kara ta wynosi 30 proc. kwoty nieprawidłowości w rozliczeniu, ale może zostać zmniejszona do 20 proc. lub 15 proc. w przypadku korekty złożonej i rozliczonej przez podatnika po zakończeniu kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.
Sądy w obronie podatników
W praktyce można zaobserwować, że sądy administracyjne chronią podatników przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta