Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziecko to nie procedura

24 maja 2023 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Trzeba odejść od zbytniego formalizmu prawnego, bo on gubi funkcję ochronną prawa – mówi Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek, sędzia SO w Łodzi.

Od kilku tygodni żyjemy w Polsce tragicznymi losami małego Kamilka z Częstochowy. Jak zwykle w takich sytuacjach, trwa poszukiwanie winnych. Dostaje się też sądom, że nie odebrały dzieci wcześniej, że są zbyt łagodne dla oprawców dzieci itd. Na ile sądy mogą działać?

Na początek powiem, że trudno wypowiadać się co do faktów tylko na podstawie tzw. doniesień medialnych. Ta sprawa wymaga dokładnego wyjaśnienia, ale nie w blasku fleszy. Po zgromadzeniu całości materiału powinny być wyciągnięte konsekwencje wobec osób, które ewentualnie dopuściły się zaniedbań, począwszy od pracowników opieki społecznej przez nauczycieli, lekarzy, kończąc na pracownikach sądu i sędziach. Poza tym specjaliści powinni zająć się stworzeniem systemu ochrony dzieci, który byłby skuteczny. Może dobrze przyjrzeć się systemom skandynawskim, tam to działa.

Wracając do pytania. Trudno na nie odpowiedzieć, bo ingerencja sądu w takie sprawy może odbywać się na kilku poziomach. Po pierwsze, zwykle prowadzi postępowania karne wobec sprawców przemocy i tu trudno mi powiedzieć, czy zapadające w tych sprawach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12578

Wydanie: 12578

Spis treści
Zamów abonament