Fiskus stwierdza nieprawidłowości – co robić
Liczba kontroli wprawdzie spada, ale dzięki wzrostowi obowiązków raportowych np. JPK czy MDR, skarbówka jest lepiej przygotowana i coraz częściej kwestionuje prawidłowość rozliczeń. Podpowiadamy co zrobić w takim przypadku.
Zanim dojdzie do stwierdzenia nieprawidłowości, organ podatkowy weryfikuje rozliczenia podatkowe. Zasadniczo w tym celu może podjąć czynności sprawdzające, kontrolę podatkową lub kontrolę celno-skarbową. Niezależnie od trybu weryfikacji rozliczeń podatkowych, warto już na początku mieć na uwadze potencjalne konsekwencje. A konsekwencje mogą być różnorodne i niejednokrotnie daleko idące.
Ze stwierdzeniem nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych może wiązać się nie tylko konieczność zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
Uwaga!
Odsetki za zwłokę wynoszą obecnie 16,5 proc. rocznie, chociaż w sprawach dotyczących VAT i akcyzy stawka ta może sięgnąć niemal 25 proc., a obniżoną stawkę wynosząca 8,25 proc. rocznie można zastosować wyłącznie w przypadku skutecznej korekty deklaracji w terminie 6 miesięcy od upływu pierwotnego terminu na złożenia zeznania.
Przedsiębiorcy powinni być również gotowi na potencjalną zapłatę dodatkowego zobowiązania podatkowego – wynoszącego, w skrajnych przypadkach, nawet 30 proc. zaniżonej podstawy opodatkowania.
Co więcej, powstaje wówczas ryzyko odpowiedzialności karnoskarbowej osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe. Przepisy są w tym zakresie bardzo szerokie, a zatem może ono ciążyć na wielu osobach – od członków zarządu, przez dyrektorów i menedżerów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta