Farmy fotowoltaiczne i zasada dobrego sąsiedztwa
Prężny rozwój farm fotowoltaicznych rodzi pytanie jak aktualnie wygląda kwestia lokowania inwestycji tego rodzaju w przypadku braku planu miejscowego.
Realizacja inwestycji budowlanych, w tym również polegających na budowie farm fotowoltaicznych, związana jest z koniecznością sprostania przez inwestorów wymogom z zakresu szeroko rozumianego prawa budowlanego, co wiąże się z potrzebą weryfikacji w pierwszej kolejności, jakie przeznaczenie dla terenu, na którym planowana jest inwestycja, przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) – jego bowiem postanowienia, w związku z tym że stanowi on prawo miejscowe, będą wiązały organ przy wydawaniu pozwoleń na budowę.
Warunki zabudowy
Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku, gdy dla danego terenu nie obowiązuje m.p.z.p. Wówczas zasadniczo zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga wcześniejszego ustalenia w drodze decyzji warunków zabudowy. W ramach postępowania o wydanie warunków zabudowy organ sprawdza, czy spełnione są określone w ustawie warunki do wydania takiej decyzji.
Generalnie, jedną z podstawowych przesłanek, której spełnienie weryfikuje organ przed wydaniem warunków zabudowy, jest – wynikająca z treści art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) zasada tzw. dobrego sąsiedztwa, zgodnie z którą, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta