Od niektórych środków transportowych trzeba uiścić podatek
W sprawie dotyczącej zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych niezbędne jest ustalenie, czy i kto jest w okresie podatkowym właścicielem środków transportowych.
Ustawodawca w art. 8 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity DzU. z 2023 r., poz. 70, dalej u.p.o.l.) uregulował przedmiot podatku od środków transportowych, wskazując w nim, że opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlega siedem wymienionych tam kategorii pojazdów.
Przepis zgodny z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny, badając ten przepis – konkretnie art. 8 pkt 1 u.p.o.l. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2001 r. – uznał, że jest on zgodny z art. 2, art. 32 i art. 84 Konstytucji RP. W sprawie rozpoznawanej przez ten Trybunał zakwestionowano nałożenie podatku od takich środków transportowych jak pojazdy ciężarowe, mimo iż obowiązek ten nie obciążał posiadaczy samochodów osobowych.
Takie zróżnicowanie skarżący uznał za niesprawiedliwe, skoro wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych niezależnie od ich rodzaju korzystają z dróg publicznych, przyczyniając się do ich zużycia, natomiast podatek nałożono tylko na właścicieli samochodów ciężarowych. Skarżący wskazał też, że skoro z art. 84 Konstytucji RP wynika, iż każdy jest zobowiązany do płacenia podatków, to obciążenie określonym podatkiem tylko niektórych grup zawodowych sprzeczne jest z zasadą równości i sprawiedliwości społecznej.
W obliczu tych zarzutów dostrzeżono, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta