Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można zaskarżyć przystąpienie do uchwalenia planu

31 maja 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Zofia Komosa

Na etapie podjęcia uchwały o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego cały czas możliwe są zmiany procedury planistycznej, jak również możliwe jest kompletne z niej zrezygnowanie.

Jednym z początkowych etapów uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) jest podjęcie przez organ uchwały o przystąpieniu do jego sporządzania. Rozpoczyna on „procedurę planistyczną”, która definiowana jest jako „Sekwencja czynności, jakie podejmuje organ w celu doprowadzenia do uchwalenia planu miejscowego, począwszy od uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu, a skończywszy na jego uchwaleniu” (wyrok WSA w Poznaniu z 31 marca 2023 r. sygn. IV SA/Po 84/23). Istotne jest to, że uchwała ta w przeciwieństwie do tej, która uchwala plan zagospodarowania przestrzennego, nie jest aktem prawa miejscowego, a jedynie aktem wewnętrznym. Zgodnie z art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rada gminy podejmuje taką uchwałę, a później wójt, burmistrz albo prezydent miasta są zobowiązani do szeregu działań, takich jak ogłoszenie tego w miejscowej prasie, uzyskanie opinii o projekcie planu czy uzgodnienie projektu planu z różnymi organami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12584

Wydanie: 12584

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament