Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grunt rodzimy i definicja powierzchni biologicznie czynnej

31 maja 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Karol Gorzkowski

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje obecnie jedynie możliwość ustalenia minimalnego procentowego udziału powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej.

Pojęcie gruntu rodzimego występuje w wielu definicjach powierzchni biologicznie czynnej (p.b.c.) w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) na terenie całego kraju. Jest to niewątpliwie sytuacja kontrowersyjna, ponieważ aktualny stan prawny wynikający z ustaw i rozporządzeń nie zawiera tego elementu. Po stronie wielu inwestorów, którzy mierzą się z tak sformułowanymi definicjami, intuicyjnie pojawia się zatem pytanie, czy dopuszczalna jest sytuacja, w której m.p.z.p. nie są zgodne z aktami prawa wyższymi rangą, a więc ustawą i rozporządzeniem.

Na początku należy wyjaśnić, skąd w ogóle bierze się problem. Otóż, ekonomiczna perspektywa inwestora chcącego zagospodarować nieruchomość naturalnie nastawiona jest na zysk, który bezpośrednio związany jest z powierzchnią użytkową, jaką można uzyskać w budynku mającym powstać na nieruchomości. Innymi słowy, każdy rozsądny inwestor, przystępując do projektu inwestycyjnego, zada sobie w pierwszej kolejności pytanie, ile powierzchni będzie mógł sprzedać lub wynająć na skutek realizacji projektu. Jest to podstawowe pytanie, na które odpowiedź jest kluczową informacją do podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestycji bądź nie. Z kolei bardzo duży wpływ na ilość metrów kwadratowych możliwych do uzyskania ma właśnie parametr powierzchni biologicznie czynnych i sposób jego obliczania, tj. co można zaliczyć do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12584

Wydanie: 12584

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament