Skarga na akty w sprawach z zakresu administracji publicznej
Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że nie jest możliwa ocena, czy konkretny akt został podjęty w sprawie „z zakresu administracji publicznej” bez uwzględnienia przysługującego jednostce standardu prawa do sądu.
Skarga na akty prawa miejscowego w sprawach z zakresu administracji publicznej została uregulowana w art. 90 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (DzU z 2022 r., poz. 2094, ze zm.; dalej: u.s.w.). Zgodnie z art. 90 ust. 1 u.s.w. każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone przepisem aktu prawa miejscowego, wydanym w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć przepis do sądu administracyjnego. Regulacja ta nie ma zastosowania, jeżeli w sprawie orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił (art. 90 ust. 3 u.s.w.).
Kto legitymację
Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że „legitymacja skargowa”, która określona jest w art. 90 ust. 1 u.s.w. stanowi lex specialis wobec ogólnej normy wynikającej z art. 28 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (DzU z 2023 r., poz. 775, ze zm.; dalej: k.p.a.).
W przeciwieństwie do postępowania prowadzonego na podstawie k.p.a., w którym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego dotyczy postępowanie, to w postępowaniu toczącym się na podstawie art. 90 ust. 1 u.s.w., stroną może być jedynie podmiot, którego interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone.
Nie budzi wątpliwości, że skarga złożona w trybie art. 90 ust. 1 u.s.w. nie ma charakteru actio popularis i do wniesienia jej nie legitymuje ani sprzeczność z prawem zaskarżonej uchwały, ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta