ESEF – zamiast ułatwień kolejne wyzwania
Dla spółek z głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych zamknięcie 2022 roku to również potyczka z raportowaniem ESEF, która nie dla wszystkich skończyła się pełnym sukcesem. Zbiorowe znakowanie not okazało się problematyczne nie tylko dla emitentów, ale również dla dostawców oprogramowania. Na w pełni dostępne, przejrzyste i porównywalne dane w formie elektronicznej będziemy musieli jeszcze poczekać.
Emitenci, których papiery wartościowe są w obrocie na rynku regulowanym, opublikowali już swoje skonsolidowane sprawozdania finansowe za rok 2022 zgodnie z rozszerzonymi wymogami raportowania ESEF (tzw. faza druga jednolitego elektronicznego formatu raportowania). Przypomnijmy, że unijne regulacje wymagają, aby raporty roczne emitentów były publikowane w formacie XHTML. Dzięki możliwości odczytu za pomocą przeglądarki internetowej dokumenty te powinny stać się powszechnie dostępne. Dodatkowym wymogiem do skonsolidowanych sprawozdań finansowych zawartych w tych raportach rocznych jest konieczność przypisania znaczników XBRL pochodzących z taksonomii ESEF do kwot i danych tekstowych, co ma na celu, między innymi, znacząco ułatwić porównywanie informacji finansowych między emitentami.
Inwestorzy mieli otrzymać za rok 2022 oznakowane znacznikami XBRL nie tylko bilans, rachunek wyników, sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz sprawozdanie ze zmian w kapitałach oraz dane identyfikacyjne jednostki, ale również dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania, tj. informacje o zasadach rachunkowości jak i szczegółowe informacje o poszczególnych pozycjach podstawowych sprawozdań finansowych.
Oznacza to, że zamiast wertować, często...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta