Kiedy zawrzeć umowę na badanie sprawozdań finansowych
W dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, badanie sprawozdania finansowego staje się nie tylko narzędziem zwiększającym zaufanie klientów i inwestorów, ale także umożliwia lepsze zarządzenie ryzykiem oraz planowanie działań biznesowych na podstawie rzetelnych informacji finansowych.
Zawarcie umowy na badanie sprawozdań finansowych jest kluczowe dla wielu przedsiębiorstw, które chcą zapewnić sobie nie tylko zgodność z przepisami prawa, ale także efektywne zarządzanie swoim biznesem. Badanie sprawozdań finansowych to proces, który pozwala na ocenę stanu finansowego i wyników działalności przedsiębiorstwa.
Wybór biegłego rewidenta …
Nie ma dokładnej zasady regulującej termin wyboru firmy audytorskiej, jednakże należy mieć na uwadze inwentaryzację roczną. Termin podpisania umowy o badanie sprawozdania finansowego, powinien umożliwić biegłemu rewidentowi, wzięcie udziału w inwentaryzacji rocznej. Zasadę uczestniczenia zespołu badającego w procesie inwentaryzacji reguluje art. 66 ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor). Istotnym jest, że w przypadku braku obecności zespołu badającego podczas inwentaryzacji i braku możliwości potwierdzenia ich stanu w sposób inny niż spis z natury, biegły rewident wydaje opinię z zastrzeżeniem.
Terminarz inwentaryzacji określa art. 26 uor. Najszybszym możliwym terminem rozpoczęcia inwentaryzacji jest okres trzech miesięcy przed końcem roku obrotowego, więc jest to 30 września. Oznacza to, że umowę najlepiej podpisać przed tą datą. Pozostałe ustalenia uczestniczenia i dostępności zespołu badającego zależą również od lokalizacji i ilości magazynów. Tak, więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta