Zrównoważony rozwój się opłaca
Kwestie ESG zaczynają się przebijać do świadomości polskich przedsiębiorców. Warto więc podkreślić, że na wszystkie trzy składniki ESG trzeba patrzeć łącznie, nie rozdzielając ich.
O działalności firm w duchu zrównoważonego rozwoju i tzw. raportowaniu niefinansowym w trzech zakresach (E – środowiskowym, S – społecznym i G – zarządczym) oraz wiedzy rodzimych przedsiębiorców na ten temat dyskutowali uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” pt. „ESG – biznes z zasadami czy tylko narzucony porządek?”, na wstępie wyjaśniając, dlaczego kwestie ESG powinny być coraz bliższe polskiemu biznesowi.
– Zagadnienia te stają się ważne dla ekspertów zajmujących się zrównoważonym rozwojem, największych firm, spółek notowanych na giełdzie, dlatego że one albo już są, albo wkrótce będą objęte wymogami raportowania nt. ESG. Natomiast małe i średnie firmy nie są jeszcze świadome wyzwań, które przed nimi się pojawią, a które z jednej strony wynikają z unijnej legislacji, a z drugiej – ze zmieniającego się zachowania konsumentów. Tymczasem znajomość tematu jest ważna, bo w perspektywie chodzi o zachowanie konkurencyjności naszych firm na rynku europejskim – mówiła Karolina Opielewicz, członkini zarządu, wicedyrektor generalna Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), dodając, że nawet jeśli małe i średnie firmy nie będą same musiały raportować, to będą de facto zmuszone do przekazywania informacji z zakresu ESG swym dużym kontrahentom i ważne jest, aby miały tego świadomość i aby już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta