Jaka władza urzędu nad drzewami i krzewami
Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wymaga uzyskania zgody odpowiedniego organu administracji. Wszystko zależy od tego na jakiego rodzaju nieruchomości znajduje się drzewo.
Warto pamiętać, że brak zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu może skutkować nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej.
Zezwolenie na usunięcie
Podstawowym aktem prawnym dotyczącym usuwania drzew i krzewów jest ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z jej art. 83a zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Natomiast, gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków. Rozpatrzenie tego wniosku nie może oznaczać automatyzmu ze strony organu. Z orzecznictwa wynika, że nawet uprzednie otrzymanie przez inwestora pozwolenia na budowę nie jest bezwzględną przesłanką do wydania pozytywnej decyzji.
Przykładowo, wójt jest zobowiązany przeanalizować, kierując się posiadaną wiedzą specjalistyczną w tym zakresie (względnie – w razie potrzeby – powołując biegłego), czy poszczególne drzewa i krzewy mogą być zachowane (co jest priorytetem) lub ewentualnie czy mogą być przesadzone. W drugim etapie, jeśli nie jest to możliwe powinien ustalić, czy możliwa jest kompensacja przyrodnicza poprzez nasadzenia zastępcze i czy będzie to kompensacja pełna. Dopiero takie ustalenie stanu faktycznego i pełne rozważenie wszystkich okoliczności sprawy daje odpowiedź, czy zezwolenie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta