Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość polskich aptek

06 czerwca 2023 | Rzecz o zdrowiu | Marcin Wiśniewski

Zagraniczne korporacje obchodzą przepisy i rozbudowują sieci. Od 2017 r. kilka z nich przejęło w Polsce ponad 1,5 tys. aptek, a ich rosnąca przewaga spowodowała upadek kolejnych 2 tys. – pisze przedstawiciel aptekarzy.

W 2017 r. weszła w życie ustawa zwana potocznie „ustawą o aptece dla aptekarza” (AdA). Jej głównym celem było zatrzymanie rozwoju sieci aptecznych (miały wówczas 40 proc. rynku pod względem liczby aptek i wiele z nich urosło znacznie ponad dopuszczone prawem limity) i ochrona polskich aptek oraz całego rynku aptecznego przed przejęciem przez firmy zagraniczne.

Oligopol wiąże się ze wzrostem cen leków

Zablokowanie sieci było konieczne, ponieważ ich rozwój miał wiele publicznie niebezpiecznych konsekwencji.

Po pierwsze, korporacje rozwijające sieci aptek masowo eliminowały z rynku polskich aptekarzy (MŚP), zdobywając dominację. A dominacja kilku podmiotów (oligopol) oznaczałaby wzrost cen leków i to w naszym przypadku o wiele set procent. Po drugie, typowy dla korporacji komercyjny model dystrybucji (maksymalizacja sprzedaży) w przypadku leków stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego i pozostaje w absolutnej sprzeczności ze zdrowotnym celem aptek. Jest aptekarskim przestępstwem. Po trzecie, zamiana aptek – placówek zdrowia publicznego na komercyjne sklepy oznaczałaby utratę jednego z kluczowych elementów systemu ochrony zdrowia. Co prawda liczba aptek rosła, ale zajmowane były wyłącznie lokalizacje atrakcyjne pod względem handlowym, podczas gdy w małych miasteczkach i na wsiach aptek ubywało. Po czwarte, polski ubożejący rynek stał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12589

Wydanie: 12589

Spis treści
Zamów abonament