Większe czesne, ale i szansa wsparcia
Inflacyjna indeksacja sprawi, że studenci zapłacą więcej za naukę, ale zwiększy się liczba uprawnionych do stypendium socjalnego.
Uczelnie będą mogły podnosić czesne, ale tylko raz w roku, o wskaźnik inflacji – wynika ze złożonego w Sejmie projektu posłów PiS. Obecnie uczelnia nie może zmieniać opłat w czasie studiów. Student na piątym roku płaci tyle samo, ile płacił na pierwszym. Przy wysokiej inflacji korzystne dla studentów przepisy sprawiają, że szkoły wyższe wpadają w finansowe tarapaty. Szczególnie te z nich, które prowadzą studia jednolite magisterskie.
– Jeżeli uczelnie nadal nie mogłyby podnosić czesnego, groziłoby im albo zamknięcie, albo młodsi studenci ponosiliby koszty kształcenia starszych kolegów. To też nie leży w naszym interesie – mówi Kewin Lewicki, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
Dlatego nawet przedstawiciele studentów popierają zmiany. Zwłaszcza że w projekcie zadbano o osoby w słabszej sytuacji dochodowej. Kryterium uprawniające do stypendium socjalnego zostanie podniesione i powiązane z płacą minimalną.