Czy firma może pytać pracownika, czy ma inną pracę
Zakaz zakazywania innego zatrudnienia nie wyłącza lojalności pracownika.
Od 26 kwietnia br. pracodawcy nie mogą już zakazywać swoim pracownikom jednoczesnego pozostawania w jakimkolwiek innym zatrudnieniu. Dopuszczalne są ograniczenia wynikające z umowy o zakazie konkurencji.
Dotychczas wiele firm decydowało się na ogólne zakazy jakiejkolwiek innej pracy. Przyczynami były często zapobieganie potencjalnym konfliktom interesów i obawa przed ujawnieniem informacji poufnych. Niekiedy przyczyny były bardziej prozaiczne – dążenie do poświęcenia przez pracownika pełni zdolności psychofizycznych pracy u macierzystego pracodawcy.
W kontekście nowych przepisów rodzi się pytanie, czy wyłączają lub ograniczają one szeroko pojętą lojalność pracownika wobec pracodawcy. Lojalność ta jest emanacją szeroko rozumianego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.
Co mówią przepisy?
Dyrektywa UE 2019/1152 zobowiązała państwa członkowskie do zapewnienia, aby pracodawca nie zakazywał pracownikowi wykonywania pracy u innych pracodawców, poza uzgodnionym z tym pracodawcą rozkładem czasu pracy, ani nie poddawał pracownika z tego powodu niekorzystnemu traktowaniu. Jednocześnie w art. 9 ust. 2 dyrektywa dopuściła możliwość określenia warunków stosowania przez pracodawców ograniczeń w łączeniu stanowisk, które wynikają z obiektywnych przyczyn, takich jak m.in. ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa czy unikanie konfliktu interesów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta