Unijny kaganiec na AI
Bruksela proponuje internetowym gigantom dobrowolny kodeks praktyk w sprawie sztucznej inteligencji. To pierwsza taka inicjatywa w skali globalnej.
Unia Europejskiej jest pierwszą jurysdykcją na świecie, która może wprowadzić przepisy regulujące stosowanie technologii sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence – AI).
Ustawę w tej sprawie Komisja Europejska zaproponowała już w 2021 roku, ale musiała ona przejść normalne procedury konsultacyjne i cały proces legislacyjny. Stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie ma być głosowane na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu, potem dojdzie do negocjacji z unijną radą (rządami państw członkowskich) i obie instytucje zdecydują wspólnie o ostatecznym kształcie nowego prawa. Przeciągające się negocjacje, ale także fakt, że od momentu ostatecznych uzgodnień do wejścia nowego prawa w życie upłyną jeszcze dwa lata, oznacza, że sztuczna inteligencja w UE byłaby regulowana dopiero od końca 2025 roku.
Dobrowolne rygory
– To zbyt późno –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta