Jaki jest „właściwy czas” na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości?
Prawo i orzecznictwo nie jest jednoznaczne, opóźnienie może mieć daleko idące konsekwencje.
Użycie w art. 299 k.s.h. zwrotu „właściwy czas” może oznaczać, że chodzi o pojęcie specyficzne dla tego aktu prawnego i instytucji odpowiedzialności członków zarządu sp. z o.o. za zobowiązania spółki.
Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Artykuł 299 §2 k.s.h. przewiduje jednak możliwość uwolnienia od opisanej odpowiedzialności, jeżeli dany członek zarządu wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego lub niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.
Powstaje zatem pytanie, jaki jest ten „właściwy czas” na dokonanie opisanych czynności? Bez wątpienia „właściwy czas” do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest przesłanką obiektywną, ustalaną na podstawie okoliczności faktycznych danej sprawy. Nie dziwi więc to, że nie można dokładnie określić, w którym to dniu wystąpiła podstawa do zgłoszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta