Więcej władzy i narzędzi dla akcjonariuszy mniejszościowych
Jak polepszyć ich sytuację bez skazywania ich na spór korporacyjny?
Przepisy dotyczące funkcjonowania rynku kapitałowego, w tym ogłaszania wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji w spółce publicznej, obowiązują w Polsce już ponad 30 lat. Pierwsza ustawa, z 22 marca 1991 roku – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (ustawa o publicznym obrocie i funduszach), weszła w życie 25 kwietnia 1991 roku. Kolejną była ustawa z 21 sierpnia 1997 roku – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (ustawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi). Obowiązywała ona do 31 grudnia 2005 roku i została zastąpiona ustawą z 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (ustawa o ofercie). Ta ostatnia obowiązuje zatem najdłużej, choć sama też podlegała wielu nowelizacjom, w tym tej, która weszła w życie 30 maja 2022 roku.
Terminy i obowiązki
Na gruncie ustawy o publicznym obrocie i funduszach każdy, kto zamierzał nabyć jednorazowo lub w drodze powtarzających się transakcji akcje w jednej spółce, stając się w ciągu 12 miesięcy posiadaczem akcji w liczbie zapewniającej mu osiągnięcie lub przekroczenie 33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, był obowiązany uczynić to jedynie w drodze wezwania. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w ciągu siedmiu dni od złożenia zawiadomienia, po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta