Koniec stanu zagrożenia epidemicznego: 180 dni na badania, 60 dni na szkolenia
Po odwołaniu z 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy będą musieli wykonać obowiązki zawieszone na ten okres. Wraca fikcja doręczania pism wysłanych pocztą, a także wyższe odprawy i odszkodowania dla zwalnianych pracowników.
Jak wynika z projektu z 26 kwietnia 2023 r. rozporządzenia ministra zdrowia, stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany z 1 lipca 2023 r. Z tym dniem przestaną więc obowiązywać niektóre przepisy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 2095 ze zm.; dalej: specustawa), którymi wprowadzono szczególne rozwiązania, w tym ułatwienia dla pracodawców na czas stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego.
Powrót fikcji doręczeń
Jednym z ważniejszych i pożądanych przez pracodawców skutków odwołania stanu zagrożenia epidemicznego jest powrót do tzw. fikcji doręczania pism wysłanych tradycyjną pocztą. Zgodnie z art. 98 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 201) nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w awizo przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania tego stanu oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta