Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólność prawa do znaku towarowego a licencja

06 czerwca 2023 | Biznes | Michał Markiewicz

Prawo do znaku może przysługiwać kilku osobom, generuje to wiele problemów i pytań, m.in. kto może podejmować czynności zarządu względem wspólnego prawa.

Prawa do znaku towarowego może przysługiwać kilku osobom – mówimy wtedy o wspólności prawa. Wśród wielu problemów, które owa wspólność generuje, jednym z kluczowych jest pytanie o to, kto może podejmować czynności zarządu względem wspólnego prawa oraz jaki skutek dla pozostałych współuprawnionych takie czynności wywołują. W dzisiejszym artykule skoncentruję się na problemie umów licencyjnych zawieranych względem wspólnego prawa.

Kwestia ta była przedmiotem wyroku TSUE z dnia 27.04.2023 r. w sprawie C-686/21, w której Trybunał rozstrzygał, czy po pierwsze, dopuszczalne jest zawarcie umowy licencji wyłącznie przez część współuprawnionych (większość), oraz po drugie, czy w przypadku, gdy prawo (do znaku towarowego zarówno krajowe, jak i unijne) przysługiwało czterem podmiotom, które zgodnie zawarły umowę licencyjną z osobą trzecią, dopuszczalne jest wypowiedzenie takiej umowy przez jeden z tych podmiotów.

Problem wydaje się niezwykle istotny praktycznie, stanowi bowiem o kluczowym elemencie umów licencyjnych, tj. o ich trwałości.

W wyroku TSUE stwierdził, że w związku z okolicznością, że kwestia wykonywania wspólnego prawa do znaku towarowego Unii Europejskiej nie jest precyzyjnie regulowana na gruncie prawa unijnego, zastosowanie mają regulacje krajowe, w związku z odesłaniem w rozporządzeniu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12589

Wydanie: 12589

Spis treści
Zamów abonament