Otwarcie walnego zgromadzenia – jak uniknąć nieprawidłowości
Błędy poczynione na początku walnego zgromadzenia mogą prowadzić do nieważności uchwał lub narazić członków organów na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Zbliża się czas walnych zgromadzeń, dlatego warto przypomnieć o podstawowych kwestiach, związanych z ich otwarciem.
Otwierający WZA według kodeksu i możliwe modyfikacje
Według kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) walne zgromadzenie otwiera przewodniczący rady nadzorczej a w przypadku jego nieobecności – zastępca przewodniczącego rady, zaś w wypadku także i jego nieobecności, może to być prezes zarządu albo osoba wyznaczona przez zarząd.
Spółka może zmodyfikować powyższe zasady i np. zmieniać kolejność osób uprawnionych do otwarcia zgromadzenia, albo wskazywać na inne osoby, które będę pełnić rolę otwierającego walne zgromadzenie. Żeby postanowienia wewnętrzne zmieniające przepisy k.s.h. o osobie otwierającej walne zgromadzenie były skuteczne, muszą być wpisane do statutu spółki. Uchwalenie ich w regulaminie walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA) jest bezskuteczne i w takim wypadku nadal obowiązuje regulacja kodeksowa.
Otwarcie WZA zwołanego przez akcjonariuszy
Wyjątkiem od powyższego jest sytuacja, w której walnego zgromadzenia nie zwołuje zarząd a bezpośrednio akcjonariusz/e. Takie upoważnienie przysługuje akcjonariuszowi /...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta