Różne źródła wynagrodzenia członka zarządu spółki z o.o.
Zasady wynagradzania członka zarządu zależą od jego sytuacji prawnej – spółka może z nim zawrzeć umowę o pracę lub nie. W obu jednak wypadkach jego wynagrodzenie podlega oskładkowaniu.
W zależności od sytuacji prawnej członka zarządu (bez umowy albo z umową), odmiennie uregulowane jest ustalenie zasad jego wynagradzania. […] Możliwe jest zatem do wyobrażenia, że członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością część wynagrodzenia otrzymuje na podstawie umowy o pracę, a część na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników (poza tym, co wynika bezpośrednio z umowy o pracę) – wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 19 maja 2022 r. I USK 430/21.
Stan faktyczny
2 stycznia 2015 r. spółka z o.o. powołała do zarządu Pana Jana Kowalskiego, powierzając mu funkcję prezesa zarządu. 2 stycznia 2015 r., w wykonaniu uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki, została zawarta umowa o pracę między spółką a Panem Janem, zgodnie z którą powierzono pracownikowi stanowisko prezesa zarządu spółki w pełnym wymiarze czasu pracy. Umowę zawarto na czas nieokreślony z ustalonym zakresem obowiązków i wynagrodzeniem w kwocie 3 675 zł brutto miesięcznie.
Niezależnie od tego zgromadzenie wspólników uchwałą przyznało Panu Janowi od 2 stycznia 2015 r. prawo do rocznego wynagrodzenia w wysokości 72 000 zł (brutto) z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki – to jest za prowadzenie spraw spółki, reprezentowanie jej na zewnątrz i kierowanie jej funkcjonowaniem – które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta