Dziś kary za znęcanie się są śmieszne
Za sytuację małego Kamilka obwiniam przede wszystkim sąd – podkreśla Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Do śmierci Kamila przyczynił się błąd człowieka czy systemu?
Myślę, że jedno i drugie. Czynnik ludzki na pewno zawiódł. Warto o tym mówić w szerszym kontekście. Mam na myśli znieczulicę społeczną. Od tego trzeba zacząć. Gdyby otoczenie, rodzina, sąsiedzi zawiadomili służby, Kamilek do tej pory najprawdopodobniej by żył. Nawet najlepiej napisane prawo nie uchroni nas przed takimi przypadkami, jeśli ludzie zamkną usta i będą odwracać wzrok. Przekonanie o tym, że rodzina jest prywatnością, że rodzina jest świętością, w takich sytuacjach jest błędne. Tam, gdzie zaczyna się przemoc i nieszczęście, szczególnie nieszczęście dzieci, kończy się świętość rodziny. Jeśli nie będziemy reagować, nawet najlepsze prawo nie pomoże.
Ale przecież służby doskonale wiedziały, że w rodzinie jest problem.
Prawo jeszcze w wielu aspektach musi zostać zmienione. Częściowo już je zmieniliśmy. 22 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przemocy. Już za chwilę będzie to ustawa o przemocy domowej, a nie jak dotychczas – przemocy w rodzinie.
Za sytuację małego Kamilka obwiniam przede wszystkim sąd, który oddalił wniosek o pieczę zastępczą i pozostawił dzieci w tej rodzinie. Obwiniam system o zbytnią zachowawczość, która z pewnością wynika po części z przepisów prawa, regulujących działalność instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie przemocy. Kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta