Brakuje na mrożenie cen prądu. Dołożą firmy OZE
W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa energetycznego. Rząd przygotował jednak autopoprawkę do tego projektu. Może ona uderzyć w zyski sprzedawców zielonej energii.
W ostatnim roku cena gwarancji pochodzenia, a więc świadectw wskazujących, że energia została wytworzona z OZE, znacząco wzrosła. W maju br. kosztowały one ponad 20 zł/MWh, a w maju ub.r. – ok. 4 zł. Zdaniem branżowych organizacji rząd, widząc rosnące zyski firm OZE i obawiając się deficytu w budżecie Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny (FWRC), chce sięgnąć po dodatkowe środki. W ten sposób miałby planować podreperowanie budżetu funduszu, który wypłaca spółkom obrotu środki za mrożenie cen energii. Organizacje działające na rynku OZE wskazują, że dodatkową opłatą na fundusz w drodze autopoprawki miałyby zostać objęte zarówno umowy sprzedażowe gwarancji i umowy sprzedażowe zielonej energii, jak i popularniejsze umowy typu cPPA (korporacyjne długoterminowe umowy zakupu energii z OZE po stałej cenie).
Zmiana przepisów w czasie gry
Jak tłumaczy Łukasz Zagórski, prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, zaproponowana przez rząd autopoprawka zakłada, że przy obliczaniu odpisu na FWRC będzie trzeba uwzględnić także przychody ze sprzedaży gwarancji pochodzenia oraz z rozliczeń dokonywanych w ramach instrumentów finansowych w zależności od tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta