Dewoci z nienawiści
Prawda bez wątpienia pomaga ludziom głęboko wierzącym, ale widocznie nie abp. Jędraszewskiemu – pisze historyk idei.
Jesteśmy świadkami wielkich zmagań o prawdę” – twierdzi abp Marek Jędraszewski i na pytanie, „które aspekty nauczania Jana Pawła II są dzisiaj najważniejsze”, odpowiada tak: „Wszyscy zapewne znają pytanie, które w latach 80. postawił Janowi Pawłowi II francuski dziennikarz André Frossard. Spytał Ojca Świętego, jakie jest najważniejsze zdanie w Biblii. Pisarz myślał, że papież będzie się długo zastanawiał, ale Jan Paweł II od razu odpowiedział: »Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli« (J 8, 32). Jestem przekonany, że to jest właśnie to, w co się dzisiaj przede wszystkim uderza, gdy chodzi o nauczanie Jana Pawła II i jego życie. Bo był to człowiek przesiąknięty prawdą. Prawdą w odniesieniu do Boga, do stworzonego przez Boga świata, do człowieka powołanego do życia przez Boga na Boży obraz i podobieństwo. To prawda o świętości ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do chwili naturalnej śmierci. To prawda o tym, czym jest małżeństwo, czym jest rodzina, czym jest miłość do Ojczyzny”.
Tischnerowski podział
Krytykując wywiad udzielony przez arcybiskupa „Dziennikowi Polskiemu”, Michał Olszewski doszedł do wniosku, że „Marek Jędraszewski wpada w pułapkę, którą sam zastawił: skoro prawda [o polskim papieżu] nas wyzwala, dlaczego nie możemy jej poznać?”. Również Dawid Dróżdż ma wątpliwości dotyczące wyzwalającej prawdy: „JP2 powtarzał: »Poznacie prawdę, a prawda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta