Odmowa udostępnienia informacji publicznej
Gdy część wnioskowanych danych nie może zostać udostępniona z uwagi na interes prywatny osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, to organ powinien wydać decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia tych danych.
Z przepisów ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2022 r., poz. 902; dalej: u.d.i.p.) wynika, że podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej ma obowiązek podjąć określone w tej ustawie czynności w terminach wskazanych w art. 13 u.d.i.p.
Organ, do którego wystąpiono z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej jest zobowiązany: udostępnić żądaną informację publiczną (jeżeli jest w jej posiadaniu) w terminie wskazanym w art. 13 u.d.i.p. (bez zbędnej zwłoki, ewentualnie nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku). Jeżeli terminy te nie mogą zostać dochowane, wtedy należy powiadomić stronę o przyczynach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępnienie nastąpi, nie dłuższym niż dwa miesiące od złożenia wniosku.
Konieczne jest wydanie: decyzji o odmowie udostępnienia informacji, np. gdy występują ustawowe przeszkody do jej udostępnienia w postaci np. ochrony danych osobowych (art. 16 ust. 1 u.d.i.p.); decyzji o umorzeniu postępowania, jeśli informacja nie może zostać udostępniona w sposób i w formie określonej we wniosku (art. 16 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 2 u.d.i.p.)albo poinformowanie pisemnie wnioskodawcę, że nie posiada informacji publicznej lub że żądane informacje nie stanowią informacji publicznej.
W sytuacji gdy organ nie posiada wnioskowanej informacji publicznej, powinien to jasno wyartykułować w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta