Terminy płatności podatku od środków transportowych
Przepisy dają podstawę do ustalenia wysokości podatku przypisanego do jednego z rodzajów środków transportowych, a podatnik ma obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku na rachunek właściwej gminy.
Terminy płatności podatku od środków transportowych zostały określone przez ustawodawcę w art. 11 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. DzU z 2023 r., poz. 70, dalej u.p.o.l.).
Zgodnie z tym przepisem – w ust. 1 – podatek od środków transportowych, z zastrzeżeniem ust. 2, jest płatny w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do 15 lutego i do 15 września każdego roku; ust. 2 – jeżeli obowiązek podatkowy powstał: 1) po 1 lutego, a przed 1 września danego roku podatek za ten rok płatny jest w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie:
a) w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego – I rata,
b) do 15 września danego roku – II rata;
2) od 1 września danego roku podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jak wynika z art. 11 ust. 3, jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek (zob. też przypominający powyższe np. wyrok WSA w Gdańsku z 11 stycznia 2022 r., sygn. I SA/Gd 1014/21).
Odnotowania wymaga, że art. 11. u.p.o.l. został zmodyfikowany ustawą z 7 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2006 r., nr 249, poz. 1828). W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta