Skutki podatkowe prowadzenia zdalnie z Polski działalności gospodarczej zarejestrowanej na Ukrainie
Zgodnie z dominującym stanowiskiem organów podatkowych, bez względu na to czy obywatele Ukrainy przebywający na terenie Polski posiadają polską rezydencję podatkową czy też nie, mogą być zobowiązani do rozliczenia przychodów z działalności zarejestrowanej na Ukrainie w Polsce. Stanie się tak w sytuacji, gdy na terytorium Polski powstanie zakład.
Takie stanowisko potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2022 r. (0114- KDIP3-2.4011.171.2022.4.JM). W powołanej interpretacji obywatel Ukrainy posiadał polską rezydencję podatkową, co za tym idzie nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie naszego kraju.
Powstanie zakładu
W ocenie organu, działalność prowadzona na terytorium Ukrainy, która jest zarządzana zdalnie z Polski, powoduje powstanie zakładu i konieczność opodatkowania wszelkich przychodów w Polsce. Jak podkreślił dyrektor KIS: „Skoro działalność gospodarczą będzie Pan wykonywał zdalnie z terytorium Polski przy jednoczesnym miejscu zamieszkania w tym kraju stwierdzam, że (…) będzie Pan prowadził działalność gospodarczą w Polsce, która spełnia warunki uznania ją za prowadzoną za pomocą "zakładu", o którym mowa w art. 5 Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy.”
Jednocześnie w sytuacji, kiedy dochód z prowadzonej działalności będzie przypisany do zakładu na terytorium Polski, nie będzie miało miejsce podwójne opodatkowanie tych dochodów, bowiem zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta