Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można uzupełnić pełnomocnictwo

12 lipca 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Karolina Kacprzak Tomasz Zalewski

Doszło do sytuacji, w której uzupełnienie pełnomocnictwa w ramach zamówień publicznych rządzi się odmiennymi zasadami w zależności od tego, czy mamy do czynienia z uzupełnianiem przy składaniu oferty czy przy zgłoszeniu przystąpienia.

Od stycznia 2019 roku w ustawie prawo zamówień publicznych (ustawa p.z.p.) znajduje się przepis art. 511 ust. 2, który daje możliwość uzupełnienia braków pełnomocnictwa w toku postępowania odwoławczego. Okazuje się, że orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej ogranicza w praktyce zakres zastosowania tego przepisu.

Przepis art. 511 ust. 2 znajduje się w części ogólnej rozdziału 2. Z przepisu tego wynika, że „Jeżeli braki w zakresie pełnomocnictwa albo w składzie właściwych organów dają się uzupełnić, Izba wyznaczy w tym celu odpowiedni termin”.

Na możliwość uzupełnienia braków pełnomocnictwa wskazuje także przepis art. 511 ust. 3, który stanowi, że „Izba może dopuścić tymczasowo do czynności osobę niemogącą przedstawić pełnomocnictwa, z zastrzeżeniem, że przed upływem wyznaczonego terminu braki będą uzupełnione, a czynności zatwierdzone przez powołaną do tego osobę”.

Łatwo dostrzec podobieństwo wyżej opisanych przepisów do rozwiązania przyjętego na gruncie przepisów postępowania cywilnego.

Jakie braki można poprawić?

Ustawodawca nie wskazał precyzyjnie, czego mogą dotyczyć braki pełnomocnictwa podlegające uzupełnieniu. Z treści przepisu wynika, że mogą one dotyczyć „zakresu pełnomocnictwa” lub „składu właściwych organów”. O ile ten drugi zwrot trzeba rozumieć jako podpisanie pełnomocnictwa niezgodnie z zasadami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12619

Wydanie: 12619

Spis treści
Zamów abonament