Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skok płacy minimalnej o 43 proc. w dwa lata to eksperyment

12 lipca 2023 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

Tak dużej podwyżki najniższego wynagrodzenia w tak krótkim czasie jeszcze w Polsce nie było. Nic dziwnego, że ekonomiści nie podchodzą do tej zmiany z takim spokojem jak jeszcze kilka lat temu.

Płaca minimalna nie może rosnąć tak szybko – zaapelował w tym tygodniu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Jak tłumaczył, minimalne wynagrodzenie rośnie dwa razy szybciej niż średnia płaca w gospodarce, „co może wpłynąć na spadek zatrudnienia i wyższą inflację, a w niektórych branżach spowodować spore kłopoty”.

To oczywiście perspektywa pracodawców, przedstawiciele pracowników są innego zdania. Stąd brak porozumienia między nimi na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, które dotyczyło właśnie podwyżki płacy minimalnej w 2024 r. To oznacza, że zrealizowany zostanie postulat rządu: najniższe wynagrodzenie wzrośnie od stycznia do 4242 zł, a od lipca do 4300 zł. Oznaczałoby to jego podwyżkę rok do roku o około 20 proc.

O to, czy ostrzeżenia pracodawców nie są na wyrost, zapytaliśmy uczestników naszego panelu eksperckiego. Z tezą, że płaca minimalna znajdzie się w 2024 r. na poziomie, który będzie wywierał negatywny wpływ na zatrudnienie, zgodziło się blisko 46 proc. spośród 35 uczestników naszej sondy. Odmiennego zdania jest 34 proc. ankietowanych, ale żaden nie ma pełnego przekonania, że 20-proc. podwyżka płacy minimalnej nie zmniejszy zatrudnienia (relatywnie do trendu).

To pewna zmiana w stosunku do 2020 r., gdy również pytaliśmy uczestników panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” o konsekwencje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12619

Wydanie: 12619

Spis treści
Zamów abonament