Przejściowe ograniczenia można nadrobić w przyszłości
Umorzenie egzekucji z powodu braku wymagalności obowiązku nie wyklucza wszczęcia jej ponownie, o ile stanie się ona dopuszczalna.
Fiskus realizuje wiele istotnych funkcji związanych z dbaniem o budżet i finanse państwa. Jedną z nich jest egzekucja. Sprawne i skuteczne ściąganie długów to jedno. Drugie to działanie zgodnie z przepisami i procedurami. A można to pogodzić, są też sposoby, żeby w zgodzie z prawem wyprostować poplątane postępowania. Takie ważne wnioski dla urzędników płyną z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjne z 9 lutego 2023 r.
Pogmatwane procedury
W sprawie chodziło o odmowę umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec podatnika VAT na podstawie tytułu wykonawczego. Było to pokłosie określenia podatku do zapłaty za dwa miesiące 2013 r. Na tej podstawie został wystawiony tytuł wykonawczy obejmujący należności w VAT, który opatrzono rygorem natychmiastowej wykonalności. Zobowiązany zgłosił zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej na jego podstawie. Naczelnik urzędu skarbowego uznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta