Problemy z decyzją o warunkach zabudowy
Fundamentalny problem polega przede wszystkim na tym, że zwłaszcza w gminach, które nie uchwaliły planów, decyzja o warunkach zabudowy staje się wyłącznym instrumentem realnego kształtowania przestrzeni.
Przy okazji trwającej obecnie dyskusji nad reformą planowania przestrzennego, szczególną uwagę zwraca postulat ograniczenia roli decyzji o warunkach zabudowy. Kierunkowo zasługuje on na aprobatę. Decyzja o warunkach zabudowy to obecnie najbardziej szkodliwa instytucja w polskim systemie planowania przestrzennego.
Wiele różnych decyzji
Warto przypomnieć, że wskazana decyzja jest wydawana dla obszarów nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (a planami nieobjęta jest zdecydowana większość kraju). Dla jednego obszaru można teoretycznie wydać wiele różnych decyzji. Wnioskodawca nie musi wykazywać żadnego prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Decyzję wydaje organ wykonawczy gminy, po stwierdzeniu łącznego spełnienia kryteriów określonych w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Szczególnie istotne są tu wymogi dotyczące spełnienia zasad „kontynuacji funkcji i bliskiego sąsiedztwa”.
Zgodnie z nimi pozytywną przesłanką do wydania decyzji jest sytuacja, w której co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta