Korekta faktury w walucie obcej
Od 1 lipca 2023 r. obowiązują nowe zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących wystawionych w walucie obcej.
Podatnicy w transakcjach handlowych mogą stosować różną walutę. Jeśli fakturę wystawiono w walucie obcej istnieje obowiązek jest przeliczenia. Zmienione zasady przeliczania kursów walut wykazane w fakturze korygującej mają uprościć rozliczenia podatkowe.
Nowe zasady
Slim VAT 3 wprowadził kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących in plus oraz in minus przyjęty z faktury pierwotnej. Zgodnie z nowododanym art. 31b. ust.1 i ust.2 w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania wyrażone w walucie obcej uległy zmianie, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu danej waluty obcej przyjętego do przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania przed jej zmianą.
W przypadku gdy podatnik wystawił fakturę korygującą, o której mowa w art.106j ust. 3 ustawy o VAT, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są wyrażone na tej fakturze korygującej w walucie obcej, przeliczenia na złote podatnik może dokonać według kursu średniego danej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej albo ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej, przy czym wtedy waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
UWAGA!
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta