Zatrzymując prawo jazdy, trzeba pamiętać, że Trybunał wydał wyrok
W świetle treści wyroku TK z 13 grudnia 2022 r. organ powinien mieć pewność przed wydaniem decyzji, że doszło do przekroczenia prędkości o 53 km/h.
Starosta w sierpniu 2022 r. zatrzymał prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Chodziło o prędkość 53 km/h. Kierowca wniósł odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, podnosząc, iż „Informacja od GITD mówi jedynie, że naruszenie ujawniono, a nie wskazuje, że ujawniono kierowanie pojazdem przeze mnie”.
Powołując się na wyrok NSA z 25 sierpnia 2021 r. (sygn. II GSK 234/21), kierowca stwierdził, że „Sama informacja o wykroczeniu to nie dowód na jego popełnienie, a podstawą zatrzymania prawa jazdy nie jest informacja o przekroczeniu prędkości tylko fakt rzeczywistego jej przekroczenia o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym”.
Ponadto zwrócił uwagę, iż jeszcze nie został nawet ukarany za to wykroczenie. W związku z tym kierowca twierdził, że nie ma podstawy do nałożenia na niego sankcji trzymiesięcznego zatrzymania uprawnień. Osoba sprawcy nie została przeze niego jako użytkownika pojazdu jednoznacznie wskazana w stosownym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta