Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetwarzanie i analiza BIG DATA przez organy KAS

12 lipca 2023 | Rachunkowość | Alina Barkowa Jakub Ambrożko

Z roku na rok organom KAS udostępniane są co raz to nowe technologie informatyczne służące do gromadzenia, przetwarzania i analizy tzw. Big Data dotyczącej aktywności podatników na polskim i europejskim rynku. Do jakich danych KAS ma obecnie dostęp? W jaki sposób są one wykorzystywane? Jaki ma to wpływ na kwestie indywidualnej weryfikacji rozliczeń podatkowych?

Aktualna liczba aktywnych gospodarczo podmiotów w sektorze prywatnym wynosi blisko 4,8 mln (w tym ok. 650 tys. spółek). Podmioty te generują gigantyczną ilość danych finansowych istotnych z perspektywy nadzoru nad polskim systemem podatkowym.

Organy podatkowe czerpią informacje o podatnikach nie tylko z własnych wewnętrznych analiz, lecz również z danych przekazywanych im przez samych podatników w ramach realizacji obowiązków podatkowych. Aby jednak przetworzyć taką ilość informacji, organy muszą dysponować odpowiednimi narzędziami analityczno-informatycznymi do zbierania, przetwarzania i analityki danych, które przedsiębiorcy generują. Nie dziwi więc, że ostatnie lata przyniosły podatnikom prawdziwy roller-coaster zmian legislacyjnych, które wpłynęły nie tylko na ich zakres obowiązków podatkowych, lecz przede wszystkim przyczyniły się do zwiększenia wiedzy organów KAS o funkcjonowaniu podatników w ujęciu krajowym i unijnym. Podatnicy już teraz raportują, a będą raportowali organom KAS (Krajowej Administracji Skarbowej) coraz więcej danych o swoim funkcjonowaniu.

Narzędzia informatyczne …

Automatyzacja i digitalizacja usług to jeden z najważniejszych celów stawianych sobie przez Ministerstwo Finansów i KAS. Szczególną rolę odgrywa tutaj Centrum Informatyki Resortu Finansów (CIRF),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12619

Wydanie: 12619

Spis treści
Zamów abonament