Czy restrukturyzacja uchroni managerów przed odpowiedzialnością?
Członkowie zarządu, w celu uniknięcia obowiązku zaspokojenia roszczeń przedsiębiorcy, powinni monitorować sytuację finansową przedsiębiorstwa pod kątem powstania niewypłacalności i w odpowiednim czasie podjąć działania adekwatne do tej sytuacji.
Członkowie zarządu ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe w trakcie pełnienia przez nich funkcji. Odpowiedzialność ta ma charakter względny. Jakie warunki muszą spełnić członkowie reprezentacji, aby uniknąć obowiązku zaspokojenia roszczeń wierzycieli przedsiębiorcy?
∑ Ochrona członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki
Zasady odpowiedzialności za zobowiązania spółki reguluje art. 299 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z jego treścią członkowie reprezentacji ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorcy powstałe w trakcie pełnienia przez nich funkcji pod warunkiem, że egzekucja z majątku spółki okazała się być bezskuteczna.
Członkowie zarządu przedsiębiorcy unikną także odpowiedzialności za jego zobowiązania, jeżeli w terminie określonym dla złożenia wniosku o upadłość wydane zostało postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego lub o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu. W tym przypadku analiza płynności finansowej przedsiębiorstwa oraz czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta