Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Internet jest już prawem człowieka

08 września 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Ptak-Iglewska
Cyberbezpieczeństwo i podnoszenie kompetencji cyfrowych to – podkreślali eksperci – pewny kierunek rozwoju rynku komunikacji
autor zdjęcia: Wojciech Kordowski
źródło: Rzeczpospolita
Cyberbezpieczeństwo i podnoszenie kompetencji cyfrowych to – podkreślali eksperci – pewny kierunek rozwoju rynku komunikacji

Budowanie dostępu do sieci, a także usług cyfrowych, to rola zarówno operatorów, jak i państwa oraz regulatora. Pojawiają się wciąż nowe wyzwania, jak dezinformacje, utrudnienia dostępu, a także nowe uzależnienia.

Jak powinna wyglądać równość informacyjna, czy dostęp do internetu powinien być gwarantowany jako prawo człowieka? Okazuje się, że część krajów już odpowiedziała twierdząco na to pytanie, Hiszpania czy Estonia już tak dostęp do internetu traktują.

Ale internet – jak wskazywali eksperci podczas debaty w salonie „Rzeczpospolitej” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu – przynosi zarówno szanse związane z cyfryzacją zarówno dla edukacji, jak i obronności… jak też ryzyka – dla społeczeństwa obywatelskiego czy tejże obronności.

Internet broni i atakuje

– Nigdy w naszej historii w konflikcie zbrojnym technologie cyfrowe nie miały takiego znaczenia jak dziś – zauważył Krzysztof Szubert, przedstawiciel Rady Wysokiego Szczebla ds. Współpracy Cyfrowej.

Internet już dawno dostał się do centrum zainteresowania ONZ, który co roku organizuje konferencję Internet Governance Forum, gdzie dyskutuje się o przyszłości i kształtowaniu sieci. Z perspektywy ONZ, zauważył Krzysztof Szubert, prawie połowa świata nie ma żadnego dostępu do internetu. – Według danych międzynarodowego związku komunikacyjnego, agendy ONZ, 4 mld osób miało dostęp do internetu przed pandemią, po pandemii już 5 mld, ale to oznacza, że nadal 3 mld osób dostępu nie mają – mówił Szubert. Dlatego wśród priorytetów ONZ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12668

Wydanie: 12668

Spis treści

Reklama

Zamów abonament