To będzie pracowita jesień na rynku mieszkań
Deweloperzy i indywidualni sprzedający usztywniają się w negocjacjach. Kolejny kwartał przyniesie zapewne kolejne podwyżki cen – mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieci biur nieruchomości Metrohouse.
Program tanich kredytów nakręcił popyt na mieszkania. Na naszych oczach realizuje się scenariusz wzrostu cen. Jak mocno mieszkania już zdrożały?
Oczekując na start „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, wszyscy byliśmy świadkami pewnego rodzaju zbiorowego szaleństwa. Nagle, po okresie spowolnienia transakcyjnego, będącego rezultatem wysokich stóp procentowych, pojawia się sygnał, który przywraca nadzieję na zakup mieszkania osobom, które dotychczas czekały w blokach startowych.
Jak można się było spodziewać, z rynku zaczęły znikać nieruchomości odpowiadające specyfikacji programu. Deweloperzy i indywidualni sprzedający usztywniają się w negocjacjach, zaczyna brakować mieszkań w cenach umożliwiających zawarcie transakcji.
Z kwartału na kwartał wzrost ceny to zaledwie kilka procent. Można pomyśleć: „niewiele”. Tylko że kolejny kwartał przyniesie zapewne kolejne podwyżki. Po czasie względnej stabilizacji ceny znów rosną.
Jakie nieruchomości drożeją najbardziej?
W każdych warunkach rynkowych bardzo dobrze sprzedają się lokale do 50 mkw. Tym bardziej teraz, kiedy rynek jest dodatkowo zasilany dopłatami do kredytów. Takie nieruchomości cieszą się wyjątkową atencją wśród nabywców. Duże zainteresowanie pewnym segmentem rynku zwykle przekłada się na wzrost cen. Nie można jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta