Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zmiana definicji budowli rozwiąże problem z podatkiem od nieruchomości?

08 września 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Marcin Kukuła Patrycja Marczuk-Oktawiec

Zgodnie z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego prawodawca musi wprowadzić nową definicję budowli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która nie będzie odwoływała się do przepisów ustaw niepodatkowych. W jakim kierunku mogą podążać zmiany? Czy podatek katastralny zastąpi podatek od nieruchomości?

Trybunał Konstytucyjny na mocy wyroku z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21) uznał za niezgodną z Konstytucją definicję budowli i nakazał jej zmianę. Trybunał wskazał też na konieczność zmiany definicji budynku. Ustawodawca ma 18 miesięcy na nowelizację przepisów. Rewolucyjnej zmiany w podatku od nieruchomości – największej od ponad 30 lat – powinniśmy spodziewać się więc najpóźniej na początku 2025 roku.

Dotychczasowa definicja budowli…

Aktualnie obowiązująca definicja budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zawiera odesłanie do przepisów prawa budowlanego. Z kolei definicja budowli w ustawie Prawo budowlane (UPB) stanowi przykładowe wyliczenie obiektów budowlanych m.in. takich jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, sieci techniczne, zbiorniki, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe i inne wskazane w art. 3 pkt 3 UPB. Tak sformułowana definicja budowli w ustawie podatkowej – odnosząca się do zupełnie innej dziedziny – prawa budowlanego od lat powoduje liczne spory pomiędzy podatnikami, a organami podatkowymi (wójtami, burmistrzami i prezydentami miast), które są jednocześnie jedynymi beneficjentami tego podatku.

Co więcej, z uwagi na odesłanie do prawa budowlanego, organy podatkowe w znacznej części postępowań dotyczących kwalifikacji budowli powołują biegłych z zakresu prawa budowlanego w celu wydania opinii. Opinia biegłych, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12668

Wydanie: 12668

Spis treści

Reklama

Zamów abonament