Lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć
Wpływy z podatków od używek powinny w większym stopniu być przeznaczane na profilaktykę i promocję zdrowego stylu życia. To pomogłoby zmniejszyć epidemię chorób cywilizacyjnych.
Zgodnie z Narodowym Programem Transformacji, czyli programem ochrony zdrowia na lata 2022–2027, należy skupić się nie tyle na leczeniu jako takim, ile przede wszystkim na profilaktyce.
Dotyczy to także walki z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość i związanymi z nią chorobami metabolicznymi czy uzależnienia od alkoholu i palenia tytoniu. Jaką politykę, jakie programy powinna uwzględniać polityka ochrony zdrowia, żeby poprawić niechlubny wzrost występowania chorób cywilizacyjnych – nad takimi tematami zastanawiali się eksperci w trakcie panelu „Państwo a pragmatyczna ekonomika zdrowotna”.
Polacy sami się uzdrowią?
– Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że w Polsce system zdrowotny jest za bardzo ukierunkowany na tzw. bazę naprawczą – mówił dr Krzysztof Łanda, lekarz, przedsiębiorca, wiceminister zdrowia w latach 2015–2017. – Mamy szeroko rozbudowaną bazę szpitalną, bazę specjalistyczną, by leczyć choroby. A wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tymczasem w Polsce na profilaktykę i promocję zdrowia wydajemy bardzo mało – zauważył Łanda.
Jego zdaniem brakuje dobrze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta