Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Import pomocy od innej firmy z preferencją

27 września 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Jeśli nabywane usługi bezpośrednio służą wykonaniu świadczonym usług szkoleniowych i stanowią integralną ich część, a jednocześnie są finansowane ze środków publicznych, to powinny być objęte zwolnieniem.

Spór dotyczył interpretacji fiskusa ze stycznia 2023 r. A chodziło o zwolnienie z VAT. We wniosku spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej. W jej ramach przeprowadza liczne szkolenia z zakresu informatyki, w tym obejmujące kształcenie zawodowe lub mające na celu przekwalifikowanie zawodowe. Wskazała, że nie jest jednostką objętą systemem oświaty, ani żadną z jednostek, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT. Niemniej podkreślała, że jej szkolenia pozostają w bezpośrednim związku z konkretną branżą lub zawodem i mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. W wyniku tych szkoleń ich uczestnik podnosi swoje kwalifikacje, a bezpośrednio po ukończeniu szkolenia jest w stanie podjąć pracę zarobkową lub wykonywać określony zawód. Z wniosku spółki wynikało, że jej wątpliwości dotyczą szkoleń finansowanych w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych. I chciała potwierdzenia, że nabyte przez nią od firmy szkoleniowej usługi egzaminacyjne oraz inne opisane we wniosku korzystają ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT jako ściśle związane z usługami szkoleniowymi świadczonymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament