Do konfiskaty pojazdu trzeba się przygotować
W całej nowelizacji prawa karnego są silne elementy populistyczne – mówi Jarosław Onyszczuk, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.
Od 1 października 2023 r. prawo karne czeka prawdziwa rewolucja. Była potrzebna?
Zmiana przepisów prawa karnego i prawa karnego procesowego jest oczywiście potrzebna i oczekiwana, ale nie w takim kierunku, w jakim proponuje nam obecna władza. O tych zmianach powiedziano i napisano już wszystko. W istocie regulacje prawa karnego materialnego cofają nas do praktyk PRL, a może jeszcze czasów wcześniejszych. Niektóre rozwiązania można bowiem porównać do tych znajdujących się kodeksie karzącym Królestwa Polskiego, jak chociażby „więzienie warowne na całe życie”. Co prawda, nie wracamy jeszcze do kary śmierci, ale niebezpiecznie podążamy w tym kierunku. Jest to niewątpliwie efekt określonego podejścia do karania i resocjalizacji i nie kryje tego minister Zbigniew Ziobro wskazujący, że ta druga faktycznie nie działa na tzw. zatwardziałych przestępców.
W nowym prawie karnym pojawia się kara bezwzględnego dożywocia. Bardzo ostro krytykowana przez wielu prawników,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta