Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozkręcający się gen samozagłady

27 września 2023 | Rzecz o polityce | Maciej Strzembosz
autor zdjęcia: M.Stelmach
źródło: Rzeczpospolita

Polską polityką zaczyna rządzić paranoja. Nie liczy się nic i nikt.

Gen samozagłady objawia się w Polsce na wiele sposobów. Jeśli prześledzić naszą historię, to najbardziej spektakularne wzloty i upadki zawdzięczamy głównie sobie. I jeśli uda nam się wzlecieć trochę ponad naszą polską normę, to można być prawie pewnym, że niejako automatycznie uruchomi się gen samozagłady, który trudny wzlot zamieni w nazbyt łatwy upadek.

Kiedyś pół żartem, pół serio powiedziałem, że zmiana politycznych obyczajów w Polsce musi się zacząć, od surowej penalizacji pewnych słów. „Obywatel, który innego obywatela nazywa zdrajcą, bez dowodów, które prowadzą do wyroku sądowego, traci prawa obywatelskie na lat 5”. Albo: „Kto innemu Polakowi chce odebrać prawo nazywania się Polakiem, traci polskie obywatelstwo na lat 7”. Albo coś dla katolików na wzór polityki antydopingowej u sportowców: „Polityk przyłapany na wykroczeniu przeciw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament