Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niższe podatki? Tak, ale nie dla zamożnych

27 września 2023 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

Podwojenie kwoty wolnej od PIT, które zapowiada PO, ma wśród ekonomistów więcej sympatyków niż krytyków. Ale powszechnego entuzjazmu nie budzi.

Podwojenie kwoty wolnej od podatku dochodowego z 30 do 60 tys. zł to jeden z kluczowych punktów programu Platformy Obywatelskiej. Znalazł się on na liście 100 propozycji na pierwszych 100 dni nowego rządu. O konieczności obniżenia opodatkowania pracy przedstawiciele PO mówią jednak od dawna. Jak przekonują, dzięki temu praca zacznie się bardziej opłacać. To zaś, wraz z innymi propozycjami tego ugrupowania, np. „babciowym”, miałoby prowadzić do wzrostu aktywności zawodowej Polaków, szczególnie kobiet. Wprawdzie już w 2022 r. w ramach tzw. Polskiego Ładu kwota wolna od PIT znacząco wzrosła (z 8 tys. do 30 tys. zł), ale korzyści dla podatników z tego tytułu częściowo zniwelowała zmiana w zasadach odliczania składek na NFZ. Ponadto rosnące szybko płace, także te najniższe, sprawiają, że liczba osób, które są zwolnione z PIT, topnieje.

Realizacja postulatu PO oznaczałaby, że osoby o dochodach do 6 tys. zł brutto nie zapłaciłyby w ogóle podatku dochodowego. Byłoby to jednak kosztowne dla budżetu. Według dr hab. Michała Brzezińskiego, profesora na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, w pierwszym roku reformy wpływy podatkowe zmalałyby o 27 mld zł. Czy obniżka podatków to dobry pomysł, nawet biorąc pod uwagę ten koszt?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament