Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo fundacja rodzinna jest korzystnym rozwiązaniem

27 września 2023 | Rachunkowość | Łukasz Ihnatowicz

Fundacja rodzinna stanowi instrument umożliwiający skoncentrowanie kapitału, często budowanego całe życie wokół rodzinny, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności finansowej oraz zdolności do efektywnego i przemyślanego zabezpieczenia oraz zarządzania majątkiem.

Fundacja rodzinna to nowe rozwiązanie prawne wprowadzone ustawą z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Ustawa dość ogólnie określa definicję i cel działalności fundacji, jak czytamy w jej treści, fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.

Zasady działania

Pomimo nazwy sugerującej pewne podobieństwo, fundacja rodzinna działa na zasadach odrębnych od tych, które regulują tradycyjne fundacje, funkcjonujące zgodnie z ustawą z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach. Różnice nie dotyczą tylko celów, ale również struktury regulacyjnej – tym samym rozwiązanie to nie jest rodzajem „podtypu” fundacji o jakich mowa w tej ustawie.

Jak wskazuje legislator, rozwiązanie to ma umożliwić sukcesję prowadzonej działalności poprzez budowę odpowiedniej struktury oraz ochronę majątku. Naturalnie, wszystko w perspektywie długofalowej – dłuższej niż jedno pokolenie, jednocześnie bez osobistego zaangażowania następców prawnych. Tym samym, następcy prawni co do zasady nie muszą troszczyć się o dobro mienia, gdyż zarząd fundacji rodzinnej będzie odpowiedzialny nie tylko za realizację celów statutowych fundacji, lecz również za podejmowanie czynności związanych z zapewnieniem płynności finansowej i wypłacalności fundacji rodzinnej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament