Korekty kosztów uzyskania przychodów
Korekty wynikające z wyliczenia rzeczywistych cen powinny być rozpoznawane „na bieżąco”.
Tak wynika z interpretacji indywidual- nej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 czerwca 2023 r. (0114-KDIP2-2.4010.197.2023.1.AP).
Stan faktyczny
Spółka nabywa od podmiotów powiązanych kompleksowe usługi o charakterze niematerialnym. Wynagrodzenie należne za świadczone usługi jest określane na podstawie kwot planowanych kosztów. Co roku dokonywane są weryfikacje stosowanych cen i realnego zakresu świadczeń. Na podstawie tej weryfikacji, w oparciu o kalkulację rzeczywistych kosztów z uwzględnieniem kluczy alokacji oraz rynkowej marży kontrahenci Spółki po zakończeniu danego roku dokonują stosownych korekt uprzednio stosowanych cen.
Co istotne, podatnik w treści wniosku zaznaczył, że rozliczenie nie jest dokonywane w związku z wystąpieniem błędu rachunkowego lub innej omyłki. Wskazał także, że do analizowanej korekty nie stosuje się art. 11e ustawy o CIT.
W związku z tak opisanym stanem faktycznym, spółka powzięła w wątpliwość, w którym roku podatkowym powinna uwzględnić przedmiotowe korekty. Jej zdaniem, opisane korekty cen powinny zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta