Sprzedaż auta firmowego osobie prywatnej
Zbycie samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej to dość częsta praktyka. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę ze skutków podatkowych takiej transakcji.
Używanie samochodu w działalności gospodarczej wywołuje zróżnicowane skutki podatkowe na każdym etapie wykorzystywania tego pojazdu w majątku firmowym. Pierwsze wystąpią na etapie włączenia (nabycia) samochodu do działalności, kolejną fazą jest używanie i rozliczanie wydatków na paliwo i kosztów eksploatacyjnych, ostatnim etapem, z którym wiążą się skutki podatkowe jest ewentualna sprzedaż (bądź wycofanie) auta z działalności gospodarczej. Zbycie samochodu firmowego może nastąpić zarówno na rzecz innego przedsiębiorcy, jak również na rzecz osoby prywatnej, na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.
Sprzedaż samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, czyli stanowiącego majątek firmowy, niezależnie od tego czy nastąpi na rzecz innego przedsiębiorcy, czy na rzecz osoby prywatnej, wiąże się z obowiązkiem wykazania przychodu podatkowego po stronie sprzedającego. Zasadniczo, sprzedaż samochodu firmowego będzie również objęta VAT i w takim przypadku transakcja sprzedaży powinna zostać udokumentowana fakturą.
Co z podatkiem dochodowym
Przychodem, który powinien wykazać przedsiębiorca sprzedający samochód firmowy jest cena netto ustalona w umowie sprzedaży (przy czym dla celów podatkowych cena powinna odpowiadać wartości rynkowej pojazdu aktualnej na dzień sprzedaży).
Przychód z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta